O vzniku mikropivovaru v Hranicích

Hranice byly do prosince 2019 jedním z mála měst s počtem obyvatel nad 15 tisíc, které se nemohlo pochlubit svým vlastním pivovarem. Přesněji řečeno tenkrát byly 16. největším městem v ČR dle počtu obyvatel bez pivovaru.

3. prosince 2019 byl na Vánočních trzích při příležitosti rozsvěcení vánočního stromku představen i mikropivovar Myšák, první hranický řemeslný pivovar. Prozatím se jedná o tzv. létající pivovar, tedy pivovar, který si pronajímá varnu u jiného pivovaru. Nicméně zakladatel, Michal Ondra, má v plánu v roce 2020 otevřít přímo v Hranicích vlastní technologii.

Mikropivovar Myšák je hrdý na hranickou historii, a proto jeho stálá piva nesou názvy po důležitých hranických osobách a místech. V nabídce tedy najdete 10° Drahotuše (jedná se o zříceninu hradu, podle kterého nese jméno největší místní část Hranic, Drahotuše). Následně 11° Jurik (Jurik byl mnich, který je považován za zakladatele města Hranice) a 12°Galaše (Josef Heřman Agapit Gallaš vykonával v Hranicích lékařskou praxi, věnoval se malířství, literatuře a osvětovým projektům – založil veřejnou kostelní knihovnu; provozoval první veřejnou nemocnici v Hranicích; vyučoval děti základům výtvarného umění atd.).

V nabídce poté také naleznete různé speciály. Například představení pivovaru Myšák probíhalo Vánočním speciálem 13° a poté následoval Valentýnský speciál 12°.

V Myšákovi však také dbáme na zodpovědnou konzumaci našeho piva, jelikož jsme si vědomi, že alkohol při neuvážené konzumaci ničí lidské životy. Proto na našich etiketách naleznete symboly, které upozorňují, že alkohol by neměli konzumovat děti a mladictví do 18 let a také těhotné ženy. Chceme, aby se naše pivo čepovalo do 0,3 nebo 0,4 l sklenic. Naše pivo si má člověk vychutnávat, z našeho piva se nemá člověk opíjet!

Také jsme se na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské ve Valašském Meziříčí domluvili, že udělají mezi studenty soutěž o Originální sklenici na pivo pro náš pivovar. Nejlepší výsledek budeme ve školní sklářské huti ručně vyráběn.

Do budoucna máme v Myšákovi velké plány a těšíme se na to, jak budeme v Hranicích moci vytvářet komunitu lidí, které bude mikropivovar Myšák dělat šťastnější.

Zpět do obchodu